" /> Święto Chrztu Polski – Sp Silno
Wystawa prac w Urzędzie Gminy w Chojnicach
24 kwietnia, 2023
Święto Chrztu Polski

Aby uczcić mało jeszcze powszechnie znane w naszym kraju święto narodowe uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 r., w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt.: „ Święto Chrztu Polski”. Chodziło o popularyzację tego wydarzenia i wpisanie nowego święta na stałe w umysły młodych Polaków.

Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, które jest uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miało ono fundamentalne znaczenie polityczne, tożsamościowe, a także kulturowe i wprowadziło rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, wspierał integrację młodego organizmu państwowego, dawał mocniejsze podstawy suwerenności i bezpieczeństwa. Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.

Święto Chrztu Polski