" /> Dzień Edukacji Narodowej 2023 i otwarcie „Ekopracowni” – Sp Silno
Wycieczka do Chojnic
18 października, 2023
ekopracowna-SPSilno

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów i pracowników oświaty. To doskonała okazja, aby podziękować nauczycielom i pracownikom szkoły za ich codzienny trud, dzięki któremu uczniowie mogą rozwijać swoje zdolności oraz umiejętności. 13 października uczniowie naszej szkoły przygotowali  uroczyste spotkanie, podczas którego wszyscy świętujący zostali obdarowani kwiatami i życzeniami. Społeczność szkolna miał też okazję poznać bliżej pracowników szkoły. W prezentacji multimedialnej zostały zaprezentowane odpowiedzi na pytania dotyczące: ulubionej bajki z dzieciństwa, piosenki lub zespołu z lat młodości, marzeń, preferencji zawodowych.

W pewnym momencie uroczystość została przerwana przez przybysza z obcej planety, w którego wcielił się Marcel Borowa. Skrytykował on świętujących i zwrócił uwagę na coraz to gorszą kondycję Ziemi. Prowadzący uroczystość, Filip Klunder i Majka Wielewicka, bezskutecznie próbowali zdobyć przychylność kosmity. Opowiadali o ekologicznych inicjatywach podejmowanych przez społeczność Szkoły Podstawowej w Silnie. Ze wsparciem przybyli pozostali uczniowie: przedszkolaki wykonały piosnkę o „Ekopingwinku”, zespół wokalny zaśpiewał piosenkę „Ekorock”, a uczniowie oddziału zerowego zaprezentowali wierszyk L. Miklaszewskiego pt. „Na leśnej polanie”. Dopiero przemówienie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Silnie, pani Anny Tobolewskiej, przekonało rozgoryczonego kosmitę, że w naszej szkole myślimy o ochronie środowiska, ponieważ otwieramy Ekopracownię „Zielone Serce Szkoły”. Pani Dyrektor poprosiła również o zabranie głosu panią Anitę Sznajder (Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach) oraz panią Hannę Szyszkę (chojnicka Delegatura Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Gdańsku), które złożyły życzenia z okazji obchodzonego święta i pogratulowały nowopowstałej pracowni. W uroczystości brali również udział pracownicy Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Gminy Chojnice oraz dyrektorzy szkół gminnych. Przybyli goście zostali zaproszeni do przecięcia wstęgi i obejrzenia nowoczesnej pracowni wyposażonej m.in. w monitor interaktywny wraz z oprogramowaniem, stoły, ławki, zestawy gier i tablic edukacyjnych. /red. J.S./

Otwarcie „Eko-pracowni” nie byłoby możliwe bez udzielenia dotacji w kwocie 50.000 zł przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej na lata 2022-2025, a 5% tej kwoty to udział własny Gminy Chojnice.

W przeddzień Dnia Edukacji Narodowej (13.10) w Szkole Podstawowej w Silnie świętowano nie tylko z tej okazji, ale także uruchomienie tzw. innowacyjnej ekopracowni z programu „Zielona Szkoła”. Gmina Chojnice pozyskała na nią dotację z WFOŚ w Gdańsku.

Uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej szkoły. Zaproszono na nią m.in. dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Anitę SznajderHannę Szyszka z chojnickiej Delegatury Pomorskiego Kuratorium, pracowników Wydziału Programów Rozwojowych w UG Chojnice Roberta Sawickiego i Ilonę Sołtyk – Grabowską, którzy zaangażowali się w przygotowanie wniosku i pozyskanie dotacji oraz dyrektorzy gminnych szkół. Powitała ich dyrektor szkoły Anna Tobolewska, dziękując także wszystkim obecnym pracownikom UG oraz wójtowi Zbigniewowi Szczepańskiemu, którzy pomogli w powstaniu ekopracowni. Wspomniała także, że jednym z prowadzących uroczystość jest Filip Klunder z klasy VII, który odebrał 12.10 Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. (red. Jerzy Erdman – właściciel Chojnice TV).

Więcej w pełnej relacji video z akademii i zwiedzania ekopracowni na Chojnice.tv oraz w fotogalerii na FB Chojnice TV    i na profilu FB szkoły.

ekopracownia-tablica

Logotyp NFOŚiGW