" /> Święto Edukacji Kaszubskiej – Sp Silno
SZKOLNY KONKURS NA LOGO ekoPracownia – zielone serce szkoły
SZKOLNY KONKURS NA LOGO – ekoPracownia – zielone serce szkoły
8 września, 2023
Zajęcia pokazowe ziomkolandia - oddział przedszkolny
Zajęcia pokazowe ziomkolandia – oddział przedszkolny
10 września, 2023
Święto Edukacji Kaszubskiej

Święto Edukacji Kaszubskiej

Skrzidła kaszëbsczi edukacje sã zagãscëłë, czedë Ùstôw państwòwi z 07.09.1991 wprowadzył w szkòłowé òbrëmié wôżny articzel 13., co gôdôł, że szkòła je òbrzeszonô do stwòrzeniô ùcznióm mòżlëwòtë pòdtrzimiwaniô swòji jawertnotë.
W ùszłim rokù Òglowi Zarząd KPZ pòstanowił, że dzéń 7 séwnika mdze Dniã Kaszëbsczi Edukacje. Je to ùstanowioné na wdôr ùchwaleniô Ùstôwù ò systemù òswiatë z dnia 7 séwnika 1991 rokù, chtërny pierszi rôz w historie ùmòżlëwił rëchtowanié nôùczaniô kaszëbsczégò jãzëka w szkòłach.
W 2022 r. Zarządu Głównego ZKP ustanowił nowe święto – Dzień Edukacji Kaszubskiej.Ustanowiony on został na pamiątkę uchwalenia Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku (Dz.U. 1991 nr 95 poz. 425), która umożliwiła organizację nauczania języka kaszubskiego w szkołach. 
7 września jest więc niezwykle ważnym dniem dla społeczności kaszubskiej. Święto to jest okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli języka kaszubskiego, a także właściwym dniem dla składnia gratulacji i podziękowań za pracę szkólnych kaszebscego. Pragniemy, aby 7 września był róweniż okazją do dyskusji, konferencji i wydarzeń poświęconych edukacji kaszubskiej. W ramach obchodów Dnia Edukacji Kaszubskiej wręczana będzie coroczna nagroda  „Bëlny Szkólny”.
Tczëwôrtny szkólni kaszëbsczégò jãzëka
Z lëżnoscë dzysdniowégò swiãta chcemë Wama baro pòdzãkòwac za wszëtkò, co dotëchczôs Wa zrobilë dlô kaszëbsczi sprawë, a téż żëczëc wiele cekawëch ùdbów na pòdskacającą kaszëbską stegnã ze szkòłownikã, niegasnący energie, ùcechë z robòtë z dzecama a młodzëzną.

Komentarze są wyłączone.

Sp Silno Skip to content