" /> „Poznaj Polskę” – wycieczka klas IV – VIII. – Sp Silno
Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci
Zapraszamy do udziału w akcji – Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci.
19 września, 2023
„Poznaj Polskę” - wycieczka klas I - III
„Poznaj Polskę” – wycieczka klas I – III.
24 września, 2023
Wycieczka-Pelplin-i-Malbork-PoznajPolskę2023

Wycieczka-Pelplin-i-Malbork-PoznajPolskę2023

20 września br. uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w wycieczce szkolnej w ramach programu „Poznaj Polskę”. Młodzież zwiedzała Pelplińską Bazylikę Katedralną – pierwotnie świątynię klasztoru cystersów. Budowla jest jedną z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce i zarazem przykładem najdoskonalszych realizacji ideałów architektury cysterskiej. Kolejni budowniczowie dbali konsekwentnie o zachowanie harmonii linii i proporcji, tworząc obiekt monumentalny, lecz jednocześnie skromny i uproszczony. Pięknem tejże harmonii przesycone jest całe wnętrze Bazyliki, a szczególnie uderza w jednej najpiękniejszych przestrzeni sakralnych Polski, jaką jest północne ramię transeptu (kaplica Najświętszego Sakramentu), zwieńczone wspaniałym sklepieniem kryształowym.
Jednak Bazylika to nie tylko cysterska architektura. Zakon przez wieki wzbogacał ją o cenne dzieła sztuki – świątynia kryje w sobie między innymi przepiękny manierystyczny Ołtarz Główny, największy w Polsce i jeden z największych w Europie, jej wnętrza ozdabiają gotyckie i renesansowe stalle, a także barokowe ołtarze z niepowtarzalnym malarstwem wielkich mistrzów: Hermana Hana, Bartłomieja Strobla i Andrzeja Stecha.
Następnie młodzież naszej szkoły odwiedziła miejscowość Malbork, gdzie mogła podziwiać jeden z największych na świecie, a z całą pewnością jeden z najefektowniejszych zamków jakie przetrwały do naszych czasów. Arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej średniowiecza, o powierzchni ok. 21 hektarów i łącznej kubaturze budynków przekraczającej ćwierć miliona metrów sześciennych. Zwiedzający zamek uczniowie stwierdzili, że jeśli ktoś nie widział Malborka, to nie wie jak wygląda prawdziwa, średniowieczna forteca. Ponadto nasi podopieczni zapoznali się z kolekcjami z zakresu sztuki, rzemiosła artystycznego, architektury i historii. Do najciekawszych z nich należą zbiory wyrobów z bursztynu, militariów, numizmatów, detalu architektonicznego i rzeźby.

Komentarze są wyłączone.

Sp Silno Skip to content