" /> Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej w Silnie – Sp Silno
Drzwi otwarte
12 marca, 2019
Podatek, inflacja … budżet?
14 marca, 2019

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” (Mikołaj Rej)

Jak wielkie znaczenie w naszym codziennym życiu ma mowa ojczysta, mieli okazję przekonać się wszyscy uczniowie naszej szkoły. Poferyjny tydzień upłynął pod znakiem potyczek językowych.

A było tak:
– w poniedziałek odbył się pierwszy etap konkursu ortograficznego,

– we wtorek uczniowie przygotowywali plakaty dotyczące języka polskiego
oraz rozwiązywali rozmaite zagadki językowe,

– w środę laureaci poniedziałkowego konkursu stoczyli zacięty pojedynek o tytuł „Szkolnego Mistrza Ortografii”,

– w czwartek chętni uczniowie wzięli udział w konkursie pięknego czytania
oraz wymyślali hasła reklamujące czytanie.

Podsumowaniem całotygodniowych zmagań był piątkowy apel, który rozpoczęto symboliczną minutą ciszy z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Następnie na scenie zaprezentowali się uczniowie szkolnego koła teatralnego. Potem ogłoszono wyniki konkursów oraz wręczono pamiątkowe dyplomy.
W konkursie na plakat dotyczący języka polskiego I miejsce zdobyła Natalia Malinowska z klasy VI. Szkolnymi Mistrzami Ortografii zostali gimnazjaliści: Eryk Gierszewski z kl. III B i Łukasz Szmagliński z kl. IIIA. W konkursie pięknego czytania zwyciężyła Julia Kawalec z klasy V. Natomiast spośród zagadek językowych najlepszą okazała się zagadka Wiktorii Lewandowskiej
z klasy III B gimnazjum. Z kolei najciekawsza rymowanka należy do Kacpra Sypniowskiego z kl. IIIB gimnazjum.

Uczniom dziękujemy za liczny udział, a zwycięzcom gratulujemy!