" /> Dzień Dziecka 2020 – Sp Silno
Dzień Matki 2020
25 maja, 2020
3 czerwca – Dzień Roweru :) aktualizacja nr 2 – nagrody.
3 czerwca, 2020

Dzień Dziecka w Polsce obchodzony jest 1 czerwca. Data ta ustalona została w 1950 roku. W tym roku będzie to poniedziałek. Jest to święto szczególnie wyczekiwane przez wszystkie małe i większe dzieci. Tego dnia rodzice pamiętają o drobnych prezentach i atrakcjach, które powinny urozmaicić tę wyjątkową okazję.

Duży czy mały dzisiaj świętuje,
Dziś każdy kto jest dzieckiem się raduje.
Małych przyjemności, wielkich miłości,
zdrowia, szczęścia i przyjemności.
Każdemu życzymy tego, co potrzebuje!
W Dniu Dziecka każdy z Was króluje!

Dzień Dziecka to dzień ustanowiony w celu upowszechnienia ideałów i celów związanych z prawami dziecka zawartymi w Karcie Narodów Zjednoczonych. Obchodzony jest od 1955 roku w różnych dniach w różnych krajach, a ustanowiono go w 1954 roku na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Już wcześniej Dzień Dziecka był obchodzony w niektórych państwach. W Polsce i innych państwach bloku wschodniego Międzynarodowy Dzień Dziecka był obchodzony od 1950 roku, zawsze 1 czerwca.

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce ma swoje początki w 1925 roku. Wtedy to w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. W Polsce Dzień Dziecka był obchodzony jeszcze przed II wojną światową. Pierwszy raz Dzień Dziecka w Polsce obchodzono w 1929 roku, ale 22 września. W tym dniu dzieci po mszy w kościele szły na szkolne akademii, a później wycieczki i zabawy. W tym dniu rozdawano również dzieciom słodycze. Obecnie w Dniu Dziecka 1 czerwca w polskich szkołach często organizowane są dni sportu. Dzień Dziecka to również okazja do zabrania dzieci na wycieczki, spacery czy kina. Z okazji Dnia Dziecka od 1994 roku obraduje w Warszawie Sejm Dzieci i Młodzieży. W obradach biorą udział uczniowie w wieku 13-17 lat, którzy wygrali konkurs.

Dzień Dziecka na świecie
Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1954 roku zaleciło wszystkim państwom członkowskim organizowanie obchodów Dnia Dziecka. Dzień ten ma być świętem propagowania idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi na całym świecie. Dzień Dziecka to również okazja do promowania działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju. ONZ obchodzi Dzień Dziecka w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka, czyli 20 listopada. Jednocześnie zasugerowano, że Dzień Dziecka w każdym kraju powinien być obchodzony w dniu, który jego władze uznają za najwłaściwszy.

Najwcześniej Dzień Dziecka świętowany jest we Francji, bo 6 stycznia. Turcy obchodzą Dzień Dziecka 23 kwietnia. Australijskie dzieci swój dzień mają w pierwszą sobotę lipca, a brazylijskie 12 października.

Dla wszystkich dzieci wiersz J.Tuwima czyta Premier M. Morawiecki wiersz

Komentarze są wyłączone.

Sp Silno Skip to content