" /> 3 czerwca – Dzień Roweru :) aktualizacja nr 2 – nagrody. – Sp Silno
Dzień Dziecka 2020
1 czerwca, 2020
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
15 czerwca, 2020

Światowy Dzień Roweru obchodzony jest od 2018 roku, kiedy to 12 kwietnia Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję o obchodzeniu tego rowerowego święta własnie 3 czerwca. Jego ideą jest promowanie roweru jako niezawodnego i ekologicznego środka transportu. Inicjatorem powołania tego święta jest Polak, były kolarz torowy Leszek Sibilski. 

Rezolucja ONZ podkreśla, że rower powinien być postrzegany jako środek, który wspiera zrównoważony rozwój, wzmacnia edukację, w tym wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży, zapobiega chorobom, promuje zdrowy tryb życia, tolerancję, wzajemne zrozumienie i szacunek oraz ułatwia społeczną integrację i promuje kulturę pokoju. Zachęca również do upowszechnienia używania roweru wśród wszystkich członków społeczeństwa, jako środka wzmacniającego zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dobre samopoczucie. Ze względu na liczne zalety rower stał się wiernym przyjacielem człowieka i środowiska. Wspólne wycieczki rowerowe z rodziną czy ze znajomymi, to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

    

Szczególnie wiosną i latem rower jest bardzo popularnym środkiem transportu. Korzystają z niego nie tylko osoby, które dbają o zdrowie, ale również ci, którzy szybko i ekonomicznie chcą dotrzeć do pracy. 

Kierujący jednośladami chcąc czuć się bezpiecznie, muszą pamiętać, że wiele zależy od nich samych. Aby bezpieczeństwo użytkowników jednośladów było zachowane, należy pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z dróg przez rowerzystów oraz o zasadach bezpieczeństwa i odpowiednim wyposażeniu. 

Rower każdorazowo powinien być przygotowany do jazdy, posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny techniczne. Każdy, kto porusza się rowerem po drogach, powinien wiedzieć, że rower, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. 

Rowerzysta powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku. Nie są one co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby ludzie zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze, w w razie braku kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu. 

Pytania konkursowe na temat roweru – dla śledzących naszą stronę WWW – znajdziecie w Wiadomościach w dzienniku Librus.

Dla 3-4 pierwszych prawidłowych odpowiedzi przewidziane są nagrody, znajdzie się też coś na pocieszenie 🙂 

Najszybciej na konkursowe pytania odpowiedzieli w kolejności:

  1. Livia Walczak + foto z rowerem

  2. Mateusz Muchowski

  3. Maksymilian Kurs

  4. Daria Rzeźnik + foto z rowerem

Zwycięzca konkursu to Maksymilian Kurs – odpowiedział poprawnie na wszystkie pytania. Gratulacje 🙂

Termin odbioru nagród ustalono – otrzymacie je w dniu rozdania świadectw czyli 26 czerwca 2020 r.. Zapraszam 🙂

 

 

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *