Wokół zaburzeń ze spektrum autyzmu narosło wiele stereotypów i wątpliwości. Czym zatem jest autyzm i kim się osoby ze spektrum autyzmu?
Zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą charakteryzować się różnymi trudnościami. Wynika to z odmiennej budowy mózgu niż u osób nie będących w spektrum autyzmu. Przykładowo, mózg osoby w spektrum autyzmu wykazuje mniejszą aktywność zakrętu wrzecionowatego (który odpowiada za rozpoznawanie twarzy i mimiki), ale za to ich dolny zakręt skroniowy jest pobudzony (odpowiedzialny za rozpoznawanie obiektów). Stąd wynikać mogą trudności emocjonalne i z nawiązywaniem relacji. Warto jednak pamiętać też o mocnych stronach osób ze spektrum autyzmu. Takie osoby, dzięki swoim specyficznym zainteresowaniom często są specjalistami w swojej dziedzinie, a dzięki temu, że często bezpieczniej czują się, kiedy mają stałą, ustaloną rutynę, dotrzymują ustalonych terminów.
W piątek obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole. Na znak solidarności i jedności z osobami dotkniętymi autyzmem oraz ich rodzinami ubraliśmy się na niebiesko. W szkole zostały wywieszone plakaty. W klasach przeprowadzono pogadanki uświadamiające uczniom, czym jest autyzm, jakie są jego objawy, a także z jakimi problemami spotykają się ich autystyczni rówieśnicy.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Post Views:
451